Bilmek İstedikleriniz

3 Boyutlu Yazıcı Nedir?

3 Boyutlu Yazıcı Nedir?

3 Boyutlu baskı veya eklemeli üretim (additive manufacturing) teknolojisi, dijital bir dosyadan üç boyutlu katı nesneler üretme işlemidir.

3 Boyutlu basılmış nesnelerin oluşturulması, katkı işlemleri kullanarak gerçekleştirilir. Bu süreçte katkı malzemesi nesne oluşturulana kadar ardışık yüzey katmanları atılarak oluşturulur. Bu yüzeysel katmanların her biri oluşturulacak nesnenin ince dilimlenmiş yatay kesiti olarak görülebilir.

3 Boyutlu baskı, bir freze veya cnc tezgahı gibi metal veya plastik parçaların bir heykeltraş gibi kesilip çıkartılarak modeli oluşturma yönteminin tam tersi bir yöntemdir.

3D baskı, geleneksel üretim yöntemlerinden daha az malzeme kullanarak karmaşık (fonksiyonel) şekiller üretmenizi sağlar.

 

3 Boyutlu Yazıcı Nasıl Çalışır?

Her şey bilgisayarınızda 3 boyutlu modelin oluşturulmasıyla başlar. Bu dijital tasarım, örneğin bir CAD (Computer Aided Design) (Bilgisayar Destekli Tasarım) dosyasıdır. Bu 3 boyutlu modeli ya modelleme programları ile ya da 3 boyutlu tarayıcı ile üretilen verilere dayanır. Bir 3 boyutlu tarayıcı ile bir nesnenin dijital kopyasını oluşturabilirsiniz.

 

3 Boyutu Tarayıcılar

Şu an pahalı endüstriyel tipte 3 boyutlu tarayıcılardan evde herkesin kendi başına yapabileceği DIY(do it your self) tarzı tarayıcılara kadar farklı tipte projeler ve tarayıcılar mevcut.

 

3 Boyutlu Modelleme Programları

3 Boyutlu modelleme programlarını pek çok biçimde bulmak mümkün. Lisans başına yılda binlerce dolar maliyeti olan profesyonel yazılımlardan Blender gibi ücretsiz açık kaynak kodlu yazılımlara kadar bulmaktadır.
Blender ile ilgili bazı tutorialları burdan bulabilirsiniz.
https://3dprinting.com/blender-tutorials/

3 Boyutlu modelleme yazılımı genellikle kullanıcının endüstrisinin işlevlerine uyacak şekilde yapılmıştır. Bu, belirli işlere uygun yazılımların rağbet görmesine neden oldu. Yani piyasada uzay ya da ulaşım, mobilya tasarımı ya da kumaş ve diğerleri arasında uygun yazılımları bulmak mümkün.
Bunlardan birkaçına örnek vermek gerekirse aşşağıdaki linklere bakabilirsiniz
https://www.youtube.com/watch?v=45YLK7vbL3M
https://www.youtube.com/watch?v=djoJg57mkI0

Bu nedenle başlangıç aşamasında seçeneklerin miktarı biraz fazla olabilir, Tinkercad ile başlamanızı öneririz. Tinkercad ücretsiz olarak mevcuttur ve WebGL’i (örneğin Google Chrome) destekleyen tarayıcılarda çalışır. Yeni başlayanlar için dersler bulmanız mümkün ve modelinizi çeşitli 3Boyutlu baskı yazıcılarla bastırmak için hazır seçenekleri bile bulunmakta.
https://www.tinkercad.com/

Bir 3B modeliniz olduğunda, bir sonraki adım, onu 3B yazdırılabilir hale getirmek üzere hazırlamaktır.

 

3Boyutlu Tasarımdan 3Boyutlu Yazıcıya ; Slicing(Dilimleme)

Bir modeli 3 Boyutlu yazdırmadan önce slicer(dilimleyici) dediğimiz programlarla modelimizi hazırlamamız gerekmektedir. Slicer veya dilimleme, 3 boyutlu bir modelin yüzlerce veya binlerce yatay katmana bölünmesidir ve dilimleme yazılımı ile yapılması gerekir.
Birçok yazıcıyı destekleyen farklı slicer programları olduğu gibi, belirli yazıcılar için spesifik slicer programlarını kullanmak zorunda kalmanız da mümkündür.

 

3Boyutlu modeliniz dilimlendiğinde 3B yazıcıya aktarmaya hazırsınız demektir. Bu verinin printera aktarımı günümüz kağıda baskı yapan 2 boyutlu yazıcılardaki gibi USB, Wi-Fi ile veya SD kart yardımıyla yapılabilir.
Sahip olduğunuz 3 boyutlu yazıcının markasına ve türüne göre bir dosya bir yazıcıya yüklendiğinde artık modelimiz katman katman basılmaya hazırdır.

 

 

3 Boyutlu Baskı Endütrisi

Dünya çapındaki 3B baskı endüstrisinin 2013 yılında 3.07 milyar dolar, 2018 yılında 12.8 trilyon dolar, 2020 yılına kadar ise dünya çapında 21 trilyon doları aşması bekleniyor.
3 boyutlu baskı teknolojisinin gelişmesiyle birlikte, hemen hemen her endüstrinin gelişmesini, yaşadığımız, çalıştığımız ortamı ve gelecekte oynayacağımız oyunları dahi değiştireceği beklenmektedir.

Gün geçtikçe şirketlerde 3B yazıcı kullanımı artmaktadır, özellikle araştırma geliştirme bölümlerinde prototipleme ve modelleme de büyük kolaylık ve hızlı sonuç getirmiştir.

En çok kullanılan malzemeler plastikler ve plastik bazlı ürünlerdir buda FDM (Fused Deposition Modeling) baskı yapan printerları öne çıkarmaktadır. 2017 yılında ise SLA (Steleolithography) teknolojisi ikinci sırayı almaktadır. Diğer bir tarafandan geleceğin metal eklemeli üretim (additive manufacturing) de olduğunu gören büyük firmalar bu alanda ar-ge lerine büyük yatırımlar yapmaktadır.

 

3 Boyutlu Yazıcıların Uygılamaları ve Örnekleri

3B yazıcıları farklı endüstrilerde farklı örnekleriyle kullanılmakta olduğunu görmekteyiz.
Uygulamalar arasında mimari ölçekli modeller,maketler, seri üretim için kalıp oluşturma, ar-ge lerde üretim süreclerinde prototipleme de , sanatsal projeler, giyilebilir ürünler, DIY(do it yourself) projelerinde, hobi amaçlı evinize basit bir obje veya bir aksesuar yaparken, hayalinizdeki bir objeyi gerçeğe kullanılabilir bir malzeme haline çok rahat ve hızlı bir şekilde evinizde üretebiliyorsunuz.

Arkeolojide bulunan fosillerin çoğaltılması, kemiklerin ve vücut parçalarının adli patalojide yeniden oluşturulması ve olay yerindeki soruşturmadan elde edilen ğaır hasar bulgularının yeniden oluşturulmasında kullanılır.

3D baskı, yerinde ve isteğe bağlı parçaları üretmek için hızlı ve ucuz bir yol sunar, böylece Uluslararası Uzay İstasyonu ve gelecekteki uzay araçlarındaki pahalı yedek parçalar ihtiyacını azaltır. Uzun vadeli görevler, 3B yazıcıların imalat kapasitesinden büyük ölçüde faydalanacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynaklar:
3dprinting.com
Wohlers Report 2015